Σκοπός και οφέλη

Βασικός σκοπός του Κ.Π.Ε. Κισσάβου – Μαυροβουνίου η συμβολή του στη Περιβαλλοντική Εκπαίδευση/Αγωγή, ευαισθητοποιώντας τους μαθητές, τους νέους, αλλά και την ευρύτερη κοινωνία σε θέματα περιβάλλοντος, ώστε να γίνουν περιβαλλοντικά υπεύθυνοι και ενεργοί πολίτες με αγάπη και σεβασμό στη φύση και στον άνθρωπο.

Η επίτευξη των στόχων επιδιώκεται με:

• Την υλοποίηση Προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης (Π.Ε.) για μαθητές όλων των βαθμίδων.
  • Την παραγωγή Εκπαιδευτικού υλικού
  • Τη στήριξη σχολικών προγραμμάτων Π.Ε. και άλλων σχετικών δράσεων.
  • Την οργάνωση και υλοποίηση επιμορφωτικών σεμιναρίων, ημερίδων συναντήσεων για εκπαιδευτικούς και ομάδες ενηλίκων.
  • Τη συμμετοχή σε θεματικά δίκτυα Π.Ε.
  • Την ανάπτυξη συνεργασιών με άλλα Κ.Π.Ε. και άλλους φορείς σε τοπικό, αλλά και ευρύτερο επίπεδο.
  • Την προώθηση της έρευνας για την Π.Ε. σε συνεργασία με πανεπιστημιακά ιδρύματα.

Copyright ® 2008 ΚΠΕ | All rights reserved.