Εκπαιδευτικά Προγράμματα Π.Ε για μαθητές στο Κ.Π.Ε
ΚΙΣΣΑΒΟΥ-ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟΥ

Τα Κέντρα Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης είναι εκπαιδευτικές δομές που έχουν στόχο την αειφορία. Η εκπαίδευση των παιδιών και των νέων σ` αυτή την κατεύθυνση αποτελεί βασική προτεραιότητα. Για το λόγο αυτό απ` τους βασικότερους τομείς δραστηριοποίησης των Κ.Π.Ε. είναι η εκπόνηση και υλοποίηση προγραμμάτων Περιβαλλοντικής Εκπαίδευσης για μαθητές και νέους.
Στο Κ.Π.Ε. Κισσάβου – Μαυροβουνίου εφαρμόζονται προγράμματα που αφορούν τα θεματικά πεδία «δάσος - μονοπάτια»,  «πέτρα» και «νερό». Δόθηκε προτεραιότητα στα παραπάνω θεματικά πεδία διότι α) Στον Κίσσαβο και το Μαυροβούνι όπου εκτείνονται τα πεδία δράσης του Κ.Π.Ε. υπάρχουν περιοχές «ιδιαίτερου φυσικού κάλλους», οι οποίες είναι ενταγμένες στο Πανευρωπαϊκό δίκτυο ΦΥΣΗ 2000 (NATURA 2000). Στις περιοχές αυτές υπάρχουν παλιά μονοπάτια τα οποία έχουν αναδειχθεί τα τελευταία χρόνια, καθώς και υπέροχες διαδρομές με πλούσια βιοποικιλότητα. β) Στην ευρύτερη περιοχή των συνεργαζόμενων δήμων υπάρχουν τρεις παραδοσιακοί οικισμοί (οι δύο στο Δήμο Αγιάς) και η ιστορική κοινότητα Αμπελακίων. Υπάρχουν αξιόλογα κτίσματα παραδοσιακής αρχιτεκτονικής, αρχοντικά, κρήνες, γεφύρια, εκκλησίες κλπ..

Φιλοσοφία - Σκοπός

Η Φιλοσοφία των προγραμμάτων αφορά την αντιμετώπιση του περιβάλλοντος και τη διδακτική προσέγγιση που υιοθετείται.
Το περιβάλλον αντιμετωπίζεται ολιστικά ως ένα ενιαίο σύνολο που περιλαμβάνει το ανθρωπογενές, το φυσικό, το τεχνητό ή δομημένο περιβάλλον, τα ιστορικά, πολιτισμικά και κοινωνικά στοιχεία που συνδέονται μ` αυτό, καθώς και τον τρόπο που εντάσσονται αυτά τα στοιχεία στο ευρύτερο περιβάλλον.
Υιοθετούνται η διεπιστημονική και διαθεματική προσέγγιση και μέθοδοι που προωθούν τη βιωματική μάθηση, την ενεργό συμμετοχή των μαθητών και μαθητριών και την ομαδοσυνεργατική διδασκαλία.

Κύριος σκοπός των προγραμμάτων είναι η συμβολή τους στην προαγωγή της Περιβαλλοντικής Αγωγής. Συνεπώς βασική επιδίωξη αποτελεί η συμβολή τους στην ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών σχετικά με το όλο περιβάλλον τους, στην αλλαγή των στάσεων και των αντιλήψεών τους στην κατεύθυνση της προστασίας του περιβάλλοντος, της αειφορίας και στην ανάπτυξη των χαρακτηριστικών εκείνων που θα τους καταστήσουν ενεργούς πολίτες.

Τα σχολεία που επιθυμούν να παρακολουθήσουν κάποιο από τα προγράμματα αυτά πρέπει να έχουν υπόψη τα παρακάτω :
α) Υποβάλλουν σχετική αίτηση συμμετοχής στο πρόγραμμα μέχρι τέλους Οκτωβρίου κάθε έτους συνοδευμένη από πρακτικό του συλλόγου διδασκόντων.
β) Οι μαθητικές ομάδες θα πρέπει να αριθμούν μέχρι 35 μαθητές.
γ) Οι συνοδοί εκπαιδευτικοί έχουν την ευθύνη για τους μαθητές τους σε όλη τη διάρκεια του προγράμματος.

Προγράμματα αναλυτικά...

Copyright ® 2008 ΚΠΕ | All rights reserved.